7 Aralık 2013

Moskova metrosu

Moskova metrosu ilk başta çok karışık gelse de aslında alışınca kolay, tek kafanızı karıştıracak şey kiril alfabesi olacaktır. Onu da aşmak kolay, kaldığınız yerden veya herhangi bir turist mekanından metro haritasını alın ve ingilizce halleri ile orijinal hallerini eşleştirin. Bir yerden sonra zaten insan benzetebiliyor, sonuçta harflerin çoğunluğunun temeli alfanumerik.

"5" nolu hat ring (daire şeklinde), yani diğer hatlara aktarma yapılabilmesini kolaylaştırıyor. Olur da yanlış hatla bir yere giderseniz diğer hatlara geçmek için bu ara hattı ve duraklarını kullanabilirsiniz.

İçi boş yuvarlaklar aktarma yapılabilen istasyon durakları, o durakta indikten sonra levhalar aracılığı ile diğer hatta gidebiliyorsunuz. Bazı duraklarda dört hat arasında bile geçiş yapılabiliyor. Tabii böyle durumlarda yerin altında epey bir yürümeniz gerekebiliyor bilginiz olsun. Aktarma yaparken olur da bir şekilde caddeye çıkarsanız büyük ihtimalle yanlışlıkla metrodan çıkış yapmışsınızdır. Çok çok nadir yer altı tünellerinden çıkıp da yeniden bilet okutup aktarma yapıyorsunuz.

Metroya girerken ilk bilmeniz gereken şey bilet alımı, bilet satan teyzeler sadece rusça bildiği için alacağınız bilet sayısının rusça olarak ismini bilmeniz yararlı olabilir, bendeki kitapçıkta 10 = desyat idi, teyzeye "desyat" diyince anladı bana 10lu biniş kartı verdi, para üstünü de göstere göstere titizlikle saydı ve teslim etti. Çoklu bilet alırsanız daha uygun oluyor. İnternetteki başka kaynaklara göre parmağınızla sayıyı yapsanız da anlıyorlarmış kafaya takmayın :)

Giriş için normalde turnike sistemi gibi değil açık duran aralıklar var, "kart okutmadan da geçerim nolacak" demeyin kart okutmazsanız geçerken çat diye kapanır oranızı buranızı kaptırabilirsiniz, çok haşin ve sert mekanik cihazlar bir yerinizi sakatlamayın. Bir de genel olarak Rusya'da gergin bir hava var, senelerdir eziyet ve soğuk içinde olduklarından olsa gerek, bir problem anında çok canınız sıkılabilir. Polislerin rüşvet talebi ve genel yozlaşmanın getirdiği problemli durumlarla karşılaşmamak için dikkatli olmakta fayda var. Gitmeden önce pasaportları polislere kaptırmamak gerektiği ile ilgili yazılar okumuştum, böyle bir durum olunca rüşvet vermeden kurtulmak zormuş. Ayrıca kafkas kökenli insanlara karşı ırkçılık durumları ile ilgili haberler okumuştum, ülkenin birçok kesiminde sorunlar olduğu bilgisi mevcut. Yine de sadece Moskova'nın turistik yerlerini gezecekseniz aşırı korumacı olmayı gerektirecek bir durum olduğunu gözlemlemedim. (Sene 2012 Eylül'dü)

Girdikten sonra ilgili hatta inmek için (Birden fazla metro hattı geçebiliyor olabilir) ilgili metro hattı numarasının olduğu oku takip edin, renkler genel olarak uysa da uymadığı durumlar da oluyor. Mesela alttaki levhada "9" nolu hatta gitmek için sağa gitmek gerekiyor, "3" ve "4" nolu hatlara da soldan gidiliyor. Levhalar çok açıklayıcı kimseye bir şey sormaya gerek yok.

http://i.imgur.com/PrvBGMj.jpg
Benim ilk sorunum girdikten sonra yanlışlıkla çıkışa gitmemdi, bir kere çıktıktan sonra da yeniden bilet okutmak gerekiyor. Çıkış için "Выход в Город" yazısını takip etmelisiniz. "BbI.. ile başlayan yazı çıkıştır" mantığını oturtunca insan daha temkinli oluyor :) Tek biletle dışarı çıkmadan tüm metroyu gezebilirsiniz, biz ordayken bu yapının ilerde değişip aktarma mantığına geçirilmesi planlanıyor denmişti.

Trene bineceğiniz yere geldiyseniz şuna benzer şekilde bir manzara ile karşılaşacaksınız:
http://i.imgur.com/Ede0zOF.jpg
Aşağı indiğinizde de ne taraftaki tren nereye gidiyor bilmeniz için şu şekilde bir levha var:
http://i.imgur.com/sr2lOor.jpg
Burda da elinizdeki metro haritasına bakarak gitmek istediğiniz durağın ismine veya en son durak ismine bakarak hangi tarafa gitmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. 1 ve 2'nin bir anlamı yok metro durak istasyonları isimlerine dikkat edin.

Gitmek istediğiniz tarafa karar verdiğinizde de zaten karşınızdaki duvarda daha detaylı nerelere gittiğine dair bilgiler içeren levhalar var.
Örneğin Biblioteka Imeni Lenina (aşağıda da görüldüğü gibi rusça yazılmış hali: Библиоте́ка и́мени Ле́нина) durağı trenin geldiği kısım duvarlarından biri:
http://i.imgur.com/gNsDjlY.jpg
Diğer taraf da şu şekilde:
http://i.imgur.com/Ylyat4a.jpg
Dikkat ettiyseniz ilerdeki hangi duraktan hangi hatta aktarabilirsiniz alt tarafında yazıyor.

Dipnot: Kültür olarak ruslar tanımadıkları insanlara gülümsemiyorlar. Bu nedenle bu insanlar neden bu kadar somurtkan demeyin, insanların normal hali böyle. Bu durum "bu insanlar ne kadar da mutsuz" hissiyatı yaratıyor. Kısmen doğru olsa da mutsuzluklarından değil öncelikli olarak kültürlerinden dolayı gülümsemiyorlar. Ayrıca çiçekleri çok seviyorlar, metroda ellerinde çiçekli birçok insan görebilirsiniz.

tüm fotolar

tripadvisorda türkçe anlatılmış bir moskova metro rehberi
tripadvisorda ingilizce anlatılmış bir moskova metro rehberi

Hiç yorum yok: