28 Mayıs 2010

LG HT503SH vs Philips HTS 3270 & 3377

HT503SH vs Philips HTS 3270 & 3377

Bu ürünleri inceledim ve LG HT503SH'de karar kılıp Darty'den 400e aldım, benim gibi karar veremeyenler için bir artı/eksi listesi yaptım. Gerçi bu ürünler artık üretimden kalkacağı için stokları bitirmeye çalışıyorlar, hatta birçoğunu bitirdiler, yine de insanlığa bir faydamız dokunsun.

Artıları

-Fiyat olarak optik girişli ev sinema sistemleri arasında uygun bir fiyatı var.
-Optik giriş olduğu için PS3'e bağlanabiliyor, zaten alma amacım da buydu. (İlk bağladığımda ses alamadım, optik kablonun giriş çıkış yönünü ters olacak şekilde yeniden bağlayınca ses alabildim)
-hdmi çıkışı var ve 1080p upscaling yapabiliyor. (Divxler daha güzel görünüyor gibi ancak ne kadar fark var çözemedim, bu konuda daha uzman arkadaşlara danışmak gerekli)
-Radyosu var ve yeni araba radyolarında olduğu gibi HEDE FM tarzı yazıları gösterebiliyor, radyo kanalları hafızaya alınabiliyor.
-USB'den dts veya uzantısı wav yapılmış dts müziklerini çalıştırabiliyor. Philips 3270 mp3 harici müzikleri usbden görmüyor.
-Divxleri açtığında aynı isimli altyazı varsa otomatik anlıyor ve yüklüyor. Altyazılarda türkçe karakter problemi yok, farklı bir altyazı seçip sonra divxi açarsanız seçtiğiniz altyazıyı yüklüyor. Usbsi önde.
-Altyazı fontu 3377'dekinden daha büyük ve daha okunaklı.
-En önemli hoparlör olan orta hoparlör diğer 4 hoparlörden farklı ve büyük, hoparlörler 3270'den daha büyük ve güzel görünüşlü, hoparlörler 3377'den daha az yer kaplıyor. (Estetik kaygınız varsa LG daha iyi, estetik kaygısı genelde hanımdan geliyor :))
-Kumandadan HT SPK tuşu direk optik girişe geçmesini sağlayabiliyorsunuz.

Eksileri
-Hoparlörlerin girişleri + - olmak üzere iki kablo ucu şeklinde. Bu bana çok saçma geldi, herşeyi bir arada bir ürün alırken bu şekilde kopmaya, temassızlığa açık bir sistem yapılması anlamsız. Bunu kablolar yetmezse değiştirmek için kolaylık olarak görenler de olacaktır da bence aletin en eksik yanı, olur da herhangi bir hoparlörden ses alamazsanız (ben subdan alamadım en başta) arkadaki kabloların plastiğinin de içeri girmediğinden emin olun. Menüde her hoparlörden ayrı ayrı ses gelmesini sağlayan test modu var, kabloları doğru taktığınızda ordan kontrol edebilirsiniz ben gri ile beyazı karıştırmıştım. Kabloların siyah plastikli olan tarafı - girişlere girecek.
-Ses kısıkken yankı yapıyormuş gibi oluyor, özellikle divx izlerken sesi 10'un üstüne çıkarmak zorunda kalabiliyorsunuz. (DRC'yi açarsanız ses kısıkken daha net olur diyor ama bir fark alamadım)
-3377'deki gibi sesi DD, DDPL2, DTS'ye zorla gibi bir seçenek yok, en iyi kalitedeki sesi direk anlıyor ve değiştiremiyorsunuz. (Göstergesinde DTS kırmızı, DD mavi olarak çıkıyor)

Yoruma açık özellikleri
-Bası philips 3270/3377'ye göre az, philipsler vantilatör gibi üflerken bunda basın vurduğunu ancak çok yüksek seslerde hissedebiliyorsunuz. Halbuki lg'nin bası daha büyük ve ayaklıkları var, philipse göre daha haşmetli duruyor. Basın çok vurması iyi bir şey mi bilemiyorum ancak philipse göre gerçekten az.
-LG'nin kendi teknolojisi olan VSM (Virtual Sound Matrix) sanal olarak 10.1 ses verdiğini iddia ediyor ama çok birşey anladığımı söyleyemem.
-LG'nin amfisi philipslerden daha büyük. Philips amfisi dvd player ve uydu alıcısı ile birlikte bir araya sığarken, lg amfisi ve uydu alıcısı sığıyor aynı yere.

Sonuç:
DTS seslerdeki gerçek farkı sesi yükselttikçe anlıyorsunuz, benim gibi aman kimseyi rahatsız etmeyeyim modunda bir insansanız kısık seslerde cihazı çok da verimli kullanamadığınızı hissedebilirsiniz. Apartmanda yaşıyorsanız ve PS3 için düşünüyorsanız fiyat/performans/estetik olarak tavsiye edebileceğim bir ürün. Şu da bir gerçek ki 3377 600 lira, 503SH 400 yani 2/3 fiyatına, mkv player da almayı düşünüyorsanız arada yaklaşık bir mkv player kadar fiyat farkı var. Zaten sesi çok açamadığız bir durumda iseniz 3377 fazla güçlü bir seçim olacaktır, 3270'in de yüksek seslerde cızırtımsı bir ses çıkardığını hissettim. Ayrıca PS3'ü 750 liraya almışken yaklaşık bir parayı maksimum seviyede kullanamayacağınız bir ürüne vermek herkese mantıklı gelmeyebilir.

6 yorum:

Fatih dedi ki...

Merhaba,

Urun mkv oynatabiliyor mu?

azeroth dedi ki...

Cihaz mkv oynatmıyor, zaten sadece FAT/FAT32 dosya sistemini gördüğü için belli bir dosya boyutundan fazlasını görmüyor. Mkv oynatan ev sinema sistemi bildiğim kadarıyla yok bu nedenle media tankler mevcut, wd hdtv player gibi.

Umut dedi ki...

Selam,

3270'de optik giriş var mı? Ben de esasında pc den optik ses çıkışı için kullanacağım. bildiğim kadarıyla optik çıkış var yani sitesinde falan öyle yazıyor. doğru mu?

azeroth dedi ki...

3270'de optik giriş var evet, zaten 3377 ile amfi cihazları aynı sadece hoparlörler farklı. optik girişin çıkış olarak kullanılıp kullanılamadığını bilmiyorum ancak muhtemelen sadece giriş olarak kullanılıyordur. (optic in olarak geçiyor olması lazım)

Umut dedi ki...

aslında benim de kafamı karıştıran bu oldu. philips'in sitesindeki broşürlerde dahi optik çıkış olarak geçiyor. Ürünle ilgili tanıtım yazılarının hepsinde de çıkış yazıyor. Buradaki arkadaşlar da optik giriş var demişler. Sanırım kullanıcının söylediğini dinlemek lazım burada :). Ürün 300tl civarı olduğu için tercih edilebilir. lg 400tl aşağı yukarı. Teşekkürler

azeroth dedi ki...

nacizane tavsiyem sadece fiyata bakarak seçim yapmamanız olur, mümkünse bir teknoloji markette sesi dinleyip deneyerek alınız. ben 3270'in sesi yükseldikçe sesin cızırtılandığını ve bozulduğunu hissetmiştim (yanılmış da olabilirim) sesin güzelliği kişiden kişiye çok fark ettiği için cihazları art arda dinlemenizi tavsiye ederim. özellikle dts testi yapın almadan önce. kolay gelsin.