14 Aralık 2007

işe başlarken istenen evraklar hakkında

Diyelim ki iş görüşmeleri maratonunu alnınızın akıyla bitirdiniz, teklif aşamasında size uygun bir yer ve rakamla karşılaşıp işe başlamak için olumlu görüş belirttiniz. Ha ha! işiniz daha bitmedi ki! Sizden firmaya göre değişebilecek bir takım belgeler isteyecekler, işte bazıları ve nereden alınabilecekleri: (hiç belge istemezlerse kıllanabilirsiniz çünkü resmi evraklar ve sigorta vb. muhabbetler için gerekli bir bölümü)

Nüfus hüviyet cüzdanı örneği:
Noter tasdiklisini istiyorlarsa hemen bir notere nüfus kağıdınız ile giderek bol damgalı bir fotokopisini alacaksınız, yanında ödediğiniz bir takım vergiler ve noter masrafı ile cüzdanınıza yazık olacak. İstenen rakamlar büyük oluyor nakit olarak en az 50 ytl bulundurun bence yanınızda nolur nolmaz.

Okul diploması sureti:
Noter tasdiklisini isteyecekler tabii ki ne sandınız? Aslında noter tasdikli bir belge orijinali ile aynı kanuni geçerliliğe sahip oluyor bildiğim kadarıyla ondan dolayı böyle istiyorlar, tabii ki diplomanızın orijinalini firmaya verip avucunuzu yalamak istemezsiniz, diploma bu öyle her yere verilir mi? Neyse zaten mezun olunca bu diplomanın 3 tane noter tasdiklisini yaptırın nerde ne zaman lazım olacağı belli olmuyor. Aynı şekilde notere gidip bol damgalı imzalı çok pahalı bir fotokopisini alacaksınız. Büyük meblağlarda nakit para bulundurun, noterdesiniz; paralar noteri çok seviyorlar orda kalmak istiyorlar.

Askerlik terhis veya tecil belgesi sureti:
Yine bir noter tasdikli kopyası olayı. Aynı mevzuatlar, gitti paracıklar. (Noter tasdikli diye belirtiliyorsa şayet tabii!)

Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu:
Belki iş aramaktan daha çok sıkılacağınız bölüm sonu canavarı. Gideceksiniz tam teşekküle sahip bir devlet hastanesine (Evet en kocaman, her birşeyin olduğu hastanelerden biri, zaten gidince tam teşekkülü müsünüz siz bakayım sayın hastane diyince gerekli cevabı alabilirsiniz) sağlık kurulundan rapor almak istiyorum diyeceksiniz. İlk önce ne için istediğinizi belirten bir dilekçe yazdıracaklar size, iş için istiyorum gereğinin yapılmasını arz ederim diye. Daha sonra bu dilekçe ile bir yere kayıt yaptıracaksınız, size üstüne imza ve mühürlerle dolacak bir kağıt verecekler; 130,50 ytl'yi (değişebilir bu rakam, benden bu kadar aldılar, sonra 4 ytl daha ödedim ek tahliller için) vezneye ödeyip muayene olma kısmına geçeceksiniz. Şimdi muayeneler 9-12 arası yapılabiliyordu benim gittiğim yerde ve evraktaki tüm yerleri doldurunca 12ye kadar teslim edebiliyordunuz, yani işiniz 12:03'de biterse yarın gel hacı diyorlardı ve salı, çarşamba, perşembe günleri teslim edilebiliyordu sadece. Kılıfına uyduranlar olmuştur eminim, bir takım mevzular oluyordu zaten, neyse ben normal vatandaş olarak yaptırdım. Bu evraklar kısmı için 3 vesikalık resim lazım bunu da belirteyim. Askerlikteki ilişik kesme evrağında olduğu gibi, yazan her yere imza attırma maratonu aslında bu muayeneler. Neyse muayeneleri olup evrağın ön kısmını doldurunca (eğer ek tahliler isterlerse benden EKG ve AKŞ de istediler bunları da yaptırıp belgelere ekleyeceksiniz, ek işkence çekeceksiniz. AKŞ isterlerse -kan şekeri ölçümü bu sanırım- kağıdın arkasında VDPR mi ne testi var o da kan testi beraber yaptırın iki kere kan verme sırasına girmenize gerek kalmaz) dispanserden akciğer röntgenini çektirip kağıdın arkasında iki şeyden birini yani verem olmadığınızı belirten yeri mühürletip imzalatmalısınız, muayeneler ve imzaların sırasının bir önemi yok yeter ki her yeri doldurun. Kan testinden sonra yine kağıdın arkasındaki iki yerden diğeri VDPR midir nedir o kısımda negatif ibaresi ile beraber imza attırıp mühür bastırmanız gerekiyor. Kan testi sonuçları ve akciğer röntgenini (bunu verem savaş dispanserinden ücretsiz alabilirsiniz) alma süresi yarım gün sonrası oluyor ortalama, ondan dolayı sabahtan kan testi yaptırıp, akciğer röntgenini çektirirseniz iyi olur.
Son olarak tüm evrağı mühürler, imzalar, "normal", "sağlam" gibi yazılarla doldurduktan sonra evrak teslim odasında akciğer röntgeni hariç tüm diğer test sonuçları ile birlikte teslim ediyorsunuz akşama 4'te çıkar gelin alın diyorlar gidiyorsunuz. 4'te gelip süper bir "sağlamdır, koçtur, uçar, kaçar" ana fikrinde bol imzalı raporunuzu alıp gidiyorsunuz. Eğer iş yeri bu raporun faturasını istiyorsa bunu evrak tesliminde bunu belirtin, fişlerin numaralarını evrağa yazıp fişleri size veriyorlar ve gidip döner sermayeden faturayı istiyorsunuz veriyorlar. Her aşamada sıra oluyor, mümkünse doktorlardan sıra olmayanları dolaşıp sıra olanları sona bırakın en uygun rota algoritmanızı çalıştırın. Bundan kurtuldunuz ya, kesseler acımaz artık! Yine de eski devlet hastanelerine göre büyük gelişme var, danışmalar son derece yardımcı oluyor.

Kan grubu belgesi:
Kızılaydan öğrencilere 2.40, gocuman adamlara 4.80 ytl ve 4 damla kan karşılığında alabilirsiniz basit ve hızlı bir süreç.

Sabıka kaydı, savcılıktan iyi hal raporu:.
İstedikleri suç kaydınız var mı öğrenmek, adliyeye gidiyorsunuz fotokopici osman abiye üç kuruşluk dilekçe için 25 kuruş
verip dolduruyorsunuz, sonra memur fatma ablaya gidip 3 ytl ye dilekçenin arkasına adli sicil kaydı yoktur çıktısını almasını bekliyorsunuz, eskisine göre süper hızlanmış ama sıra bekleme ile karşılabilirsiniz. Bu belgenin geçerlilik süresi 6 aymış. Bozuk para bulundurun yanınızda, orası adliye; süpermarket değil, gereksiz yere bekletmesinler.

Akciğer röntgeni:
Verem misiniz? Bütün şirketi kara veba ile gebertmeyin diye istiyorlar. Ücretsiz ve kısmen hızlı verem savaş dispanserlerinden edinebilirsiniz. Sağlık raporu alacaksanız sonucu almaya geldiğinizde o evrağı da getirin onaylatın ki zaman kazanın bir daha gitmeyin. Şipşak hemen çekiyorlar ama sonucu almak için gelecek zamanda bir saat veriyorlar.

Kümülatif gelir vergisi matrah yazısı:
Her sene Ocak'ta sıfırlanan bu adamın ne kadar geliri varmış, ne kadar vergi ödemiş senelik falan anlatan bir yazı sanırım. Bir önceki senede çalıştığınız yerden almanız gerekiyor, askeriye ise ordan alınmıyor.

Resimli ikametgah belgesi:
Muhtar amcanıza/teyzenize gidip çek ordan bir ikametgah diyip bir vesikalık ve 2.40 ytl karşılığında şırrak diye alabiliyorsunuz tabii muhtarı bulup bilgisayardan çıkartmasını sağlayabilirseniz.

İşte bunlar işinize yarayabilecek bir takım bilgilerdi. Ya Mahmut Abi "Kümülatif gelir vergisi matrah yazısı" nedir hele bir anlat demeye gerek kalmadan en hızlı bir şekilde bilgiye ulaşmanızı sağlamaya çalıştım. Kolay gelsin ve hayırlı olsun!

Ayrıca güzel bir net/brüt maaş hesaplama uygulaması: hesap kitap

1 yorum:

Cambaz dedi ki...

Efenim görüyorum ki; daha iş yaşamına başlamadan, prosedürel kısımlarda deneyim sahibi olmaya başlamış ve bunu bizlerle; yani değerli okuyucularınızla paylaşmıssınız. Açıkçası anlatım tarzı ve paylaşım ruhu açısından takdire şayan bir olgu ile karşı karşıya hissetim kendimi :)

Demekki daha iş - business kavramları noktasında ilerleyen dönemler sizden faydalanacağız ...

Devlet hastanelerindeki sağlık kurulu iş akış şemasında gözden kaçırılan veya dikkat edilmesi gereken noktaları bir bir özetlediğiniz için teşekkür eder, bundan sonraki aksiyon dolu gelişmleri beklediğimizi iletiriz .

Saygılar & Selamlar.